Jak vybrat chránič páteře?

i koupi chrániče páteře sledujme zejména bezpečnostní certifikaci, která páteřáky dělí do dvou ochranných tříd. Mezi dvěma základními kategoriemi můžeme vybírat rovněž z konstrukčního hlediska. Jednu tvoří tvrdé plastové páteřáky, druhou pak páteřáky ze speciální měkké pěny, která po nárazu ztuhne. Nezbytné je zvolit správnou velikost páteřáku a věnovat pozornost systému upínání na tělo. Důležitou roli hraje také systém odvětrání chrániče.

 

1.Chcete rychlé řešení? Zde jsou tipy na populární chrániče páteře:

 

2.Jaké bezpečnostní certifikace se týkají chráničů páteře?

Chrániče páteře jsou certifikovány dle evropské normy EN 1621-2, která je dělí do dvou ochranných tříd. Lepší ochranné vlastnosti nabízí chrániče třídy 2.

3.Mám si vybrat tvrdý nebo měkký páteřák?

Výběr je čistě subjektivní záležitostí. Oba typy chráničů mají stejné certifikace a ochranná funkce je tedy stejná. Měkké páteřáky jsou lehčí a pohodlnější, tvrdé dávají větší subjektivní pocit bezpečí.

4.Jak vyberu správnou velikost páteřáku?

 

Aby byl páteřák efektivní, je třeba zvolit správnou velikost. Protektor by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. Rozhodně by neměl vystupovat nad linii ramen.

5.Jaké by měl mít páteřák upínání?

Chránič by se neměl na zádech vůbec posouvat. Proto je dobré, je-li protektor vybaven nastavitelnými šlemi a pokud možno také bederním pásem s dvojími suchými zipy, případně řemínky, jimiž lze chránič upnout k nohám a tím zabránit jeho vyjíždění vzhůru.

 

6.Jak zvolit páteřák, aby se v něm nepotila záda?

 

Vybírejte chránič, který má systém odvětrání v podobě různě řešených otvorů nebo mřížky ve tvaru včelí plástve.

 

 

Autor: Ski & Bike Centrum Radotín